Skip to contentExit mobile menu

Staff Directory

Vanessa Beever

Beever

Deputy Head of School

Elaine Mullally

mullally

Programme Director for Sports Rehabilitation BSc

James Simms

Simms

Technical Services Manager

Dr Lorna Goodwin

Goodwin

Academic Director for Enterprise and Development

Prof Chris Keith

Keith

Professor of New Testament and Early Christianity

Mick Woods

Woods

EPACC Performance Coach

Judith Cullen

Cullen

Programme Director for PGCE Primary

Dr Peter Fossey

Fossey

Programme Director for Philosophy

Dr Claire Norton

Norton

Senior Lecturer in History

Dr Peary Brug

Brug

Programme Director for Psychology

Julia Priechenfried

Priechenfried

Theology Administrator

John Downey

downey

Senior Lecturer

Kathryn Penny

Penny

Administrator for Theology Programmes

Celine James

James

MA in Education Administrator

Kath Ezzeldin

Ezzeldin

Programme Director Primary BAITE Primary/Physical Education

Jane Chambers

Chambers

Academic Director for Teaching and Learning

Eoin O'Sullivan

O'Sullivan

Visiting Lecturer

Glennis Pye

Pye

Lecturer

Fallon Parker

Parker

Studio Technician

Dr Christopher Meredith

Meredith

Academic Director for Undergraduate Provision

Andrew Reid-Smith

Reid-Smith

Director of Sport and Head of Department

Caroline Corker

Corker

Deputy Head of School

Ruth Tomsett

tomsett

Senior Lecturer

Jo Blunden

blunden

Senior Director of People

Tom Hounsell

Hounsell

Graduate Assistant

Prof Stephen Bullivant

Bullivant

Director of the Benedict XVI Centre for Religion and Society; Professor of Theology and the Sociology of Religion

Paul Draper

Draper

Programme Director for Sport Rehabilitation MSc

Andrew Carroll

Carroll

Lecturer

Karen North

North

Lecturer

Dan Ford

Ford

Lecturer

Louise Troup

Troup

Administrator for Drama

Dr John Lydon

Lydon

Programme Director

Rowan Axe

Axe

EPACC Assistant

Peter Maple

Maple

Lecturer / Module Convenor

Mandy Byrne

Byrne

Lecturer in Primary Education

Emma Newman

Newman

Lecturer

Sam Page

Page

Senior Lecturer

Pete Lampard

Lampard

Senior Lecturer

Sandra Boulden

Boulden

Foundation EIC / BA Work Based Route, Administrator

Iman Ahmed

Ahmed

Drama Administrator

Dr Anna Lise Gordon

Gordon

Academic Director for Teaching and Learning

Dermot Kelly

Kelly

Programme Director for Postgraduate Business

Paul Farr

Farr

Receptionist

Mary Mihovilovic

Mihovilovic

Programme Director

Nick Cooper

Cooper

Strength and Conditioning Coach

Kim Salmons

Salmons

Lecturer

Neena Samota

Samota

Programme Director for Criminology and Sociology

Prof Gill McInnes

McInnes

Academic Director for Sport Science

Etain Gibson

gibson

Lecturer in Primary Education English

Eleanor Stewart

Stewart

Programme Director for Primary Partnership Schools

Dr Christie Watson

watson

Senior Lecturer

Leonora Butau

Butau

Graduate Assistant

Michael Lewis

Lewis

Primary Placement Manager

Rik Mellor

Mellor

Senior Lecturer

Prof Trevor Walker

Walker

Professor of Drama Education

Jacqueline Tivers

Tivers

Visiting Senior Fellow in Geography

Prof David Paton

Paton

Visiting Professor

Dr Deborah Coughlin

Coughlin

Nutritionist

Jack Marlow

Marlow

Sport Psychologist

Prof John West-Burnham

West-Burnham

Professor of Educational Leadership and Research

Richard Harries

Harries

Visiting Senior Fellow

Dr Brian Hemmings

Hemmings

Research Fellow

Dr Stacy Winter

Winter

Programme Director

Paul Hough

Hough

Senior Lecturer

Gill Horgan

Horgan

Academic Director for Health Directorate

Matt Springham

Springham

Senior Lecturer

Matthew James

James

Programme Director

Cindy Croucher-Wright

Crougher-Wright

Head of Short Courses and Conferencing

Adam Spence

Spence

Graduate Assistant

Veronica Duppenbecker

Duppenbecker

Programme Administrator for Primary Education

Cathryn Ogori

Ogori

Assistant Sports Facilities Manager

Will Page

Page

Lecturer

Tina Bicât

Bicât

Costume Designer

Dr Charles Pedlar

Pedlar

Reader in Applied Sport and Exercise Science

Paul Stowe

Stowe

Theatre Technician

Samantha Walcot

Walcot

Administrator for History and Philosophy

Mark Griffin

Griffin

Deputy Head of School

Dr Jane Renowden

Renowden

Senior Lecturer Masters Pedagogy

Dr Jessica Hill

Hill

Programme Director for Applied Sport and Exercise Physiology MSc

Ali Mozaffari

Mozaffari

Visiting Lecturer

Sarah Brooks

Brooks

Academic Director for Primary Programmes

Lee Brooks

Brooks

Programme Director for Design and Production

Prof Peter Tyler

Tyler

Professor of Pastoral Theology and Spirituality

Jenny Craig

Craig

SIMMSactive Coordinator

Fr Christopher Jamison

Jamison

Visiting Senior Fellow, Business Management

Peter Smith

Smith

Programme Director for Tourism Programmes

Duncan MacPherson

MacPherson

Lecturer

Kerry Assemakis

Assemakis

Lecturer in Primary Education English

Wendy Hughes

Hughes

Senior Lecturer in Education - History and Geography

Manish Kothari

Kothari

Lecturer in Primary Mathematics

Dr Guglielmo Calvini

Calvini

Senior Lecturer

Justin Smith

smith

Lecturer

Clive Woolger

Woolger

Recruitment & Admission Quality Assurance for PGCE Secondary & School Direct

Anthony Davies

Davies

Programme Director for Business Management/Sport Management

Alistair Milne

Milne

Senior Theatre Technician

Julia Headey

Headey

Senior Lecturer

Philip Booth

Booth

Director of Research & Public Engagement

Phil Price

Price

Programme Director

Anastasia Liaisidou

Liaisidou

Lecturer

Francis Davis

Davis

Professor of Social Justice and Innovation

Laura Timmins

Timmins

Graduate Assistant

Chris Carter

Carter

Sports Facilities Duty Manager

Anna Huet

Huet

Lecturer

Mark Cordery

Cordery

Senior Lecturer, Primary ICT/BA ITT (Primary) Year 2 Coordinator

Sarah Hillier

Hillier

Lecturer in Nutrition

Prof Glenn Richardson

Richardson

Professor of Early Modern History

Ruth Wright

Wright

Academic Director for Primary Partnerships

Dr John McDade

McDade

Lecturer

Sarah Catling

Catling

Art, Design & Technology and Music Technician

Ellen Goldsmith

Goldsmith

Associate Physiotherapist

Jason Smalley

Smalley

Solicitor Visiting Senior Fellow

Dr Lennie

Waite

Research Associate

Sabina Nardell

Nardell

Programme Administrator

Prof Emanuela Todeva

Todeva

Professor of International Business Strategy and Innovation

Dr Abbe Brady

Brady

Programme Director

Ann Kennedy

Kennedy

Deputy Head of School

Amelia Churnside

Churnside

Project Coordinator for the Health and Wellbeing Services

Prof Mahendra Raj

Raj

Academic Director for Research

Dr Peter Howell

Howell

Programme Director for English Programmes

Melanie Kenyon

Kenyon

PGCE Primary Administrator

Jamie Evans

Evans

Fitness and Conditioning Suite Manager

Dr Stewart McCain

McCain

Programme Director for History Programmes

Dr Daragh Minogue

Minogue

Programme Director for Communications

Dr Christine Edwards-Leis

Edwards-Leis

Academic Director for Research

Prof Mark Addis

Addis

Academic Director for Research

Eleni Aravopoulou

Aravopoulou

Lecturer

Edmund Boyle

Boyle

Academic Director for Secondary and Community Education

Catherine Carruthers

Carruthers

Assessment Administrator

Ann Dalgleish

Dalgleish

Programme Administrator

Luke Mason

Mason

Senior Lecturer

Dr Leanne Griffiths

Griffiths

Academic Director for Sport Directorate

Fran Birch

Birch

Schools' Partnership Administrator

Ollie Toogood

Toogood

Student Sport Development Officer

Sam Chant

Chant

School Administrator

Rory Brown

Brown

Physiotherapist

Stephanie Lazarczuk

lazarczuk

Lecturer

Julie Spencer

Spencer

Senior Lecturer

Claire McCaffrey

McCaffrey

Lecturer

Nicola Evans

Evans

Lecturer

Nicholas Porter

Porter

Senior Lecturer

Dr Michael Caine

Caine

Academic Director for Quality Assurance

Amy Strachan

Strachan

Lecturer

Tish Jayanetti

jayanetti

Sports Facilities Manager

Iain Cross

Cross

Academic Director for Teaching, Learning, Quality & Enhancement

Prof Allan Simmons

Simmons

Professor of English Literature

Brian Ridgers

Ridgers

Senior Lecturer

Charles Little

Little

Senior Lecturer

Viki Veale

Veale

Senior

Dr Conor Gissane

Gissane

Academic Director for Research

Siobhan Cockrill

Cockrill

Programme Administrator

Sarah Samadizadeh

Samadizadeh

MA in Catholic School Leadership, Catholic Certificate in Religious Studies Programme Administrator

Lucy Timms

Timms

Lecturer / Module Convenor

Prof Rod Strange

Strange

Professor of Theology

Damian O'Byrne

O'Byrne

Lecturer

Nigel Domingos

Domingos

Programme Administrator

Wendy Bushnell

Bushnell

School Administrator

Sarah Danaher

Danaher

Lead Nutritionist

Matthew Clarke

Clarke

Lecturer in Primary Education, Professional Studies

Sally Aston

Aston

Senior Lecturer in Primary Design and Technology

Syreeta Charles-Cole

Charles-Cole

Senior Lecturer in Primary Mathematics

Dr David Evans

Evans

Programme Director of Sociology

Jenny Henry

Henry

Programme Director for Law

Jonathan Horner

Horner

Lecturer in Environmental Geography

Edward Hadas

Hadas

Visiting Senior Fellow

Kyri Shiamtanis

Shiamtanis

Lecturer

Dr Magali Chohan

Chohan

Programme Director

Prof Steve Walton

Walton

Professor in New Testament

Carrol Mulberry

mulberry

Administrator

Louise Mooney

mooney

School Administrator

Lizzy Jackson

Jackson

Recruitment and Enterprise Officer

Craig Winrow

Winrow

EPACC Coordinator and Performance Coach

Sarah Batty

Batty

Lecturer

Simon Williams

Williams

University Secretary

Kathy Grant

grant

Programme Administrator

Penny Madoc-Jones

Madoc-Jones

Programme Director

Dr Gherardo Girardi

Girardi

Visiting Senior Fellow

Lisa Cafferky

Cafferky

Sports Development Manager

Liz Coombs

Coombs

Director of the Centre for Workplace Learning

Dr Fouad Ballout

Ballout

fouad.ballout@stmarys.ac.uk

Prof John Charmley

Charmley

Pro Vice-Chancellor - Academic Strategy

Julie Mansfield

mansfield

Lecturer

Dr Dan Cleather

Cleather

Programme Director

Liz Newling-Ward

Newling-Ward

Programme Director for Nutrition BSc

Claudie Godet

Godet

Primary Science Technician

Melissa Jogie

Jogie

Lecturer

Rt Hon Ruth Kelly

Kelly

Pro Vice-Chancellor - Research and Enterprise

Siobain Gadsby

Gadsby

Programme Administrator

Otis Matthie

Matthie

Learning Support Officer

Natasa Rutherford

Rutherford

Programme Director for Education in Context & Work Based Route Programmes

Patricia Lee

Lee

PA to Head of School

Sarah O'Neill

O'Neill

Finance Officer

Rene Hartmann

Hartmann

Lecturer in Primary Mathematics

Fiona Kennedy

Kennedy

Primary Placement Administrator

Dr Chi Maher

Maher

Lecturer

Ben Lonergan

lonergan

Lecturer

Paul Read

Read

Senior Lecturer

Jenny Day

Day

Primary Partnerships Co-ordinator

Heather Lockwood

Lockwood

Receptionist

Helen Harrison

Harrison

Secondary PGCE Administrator

Dr Adrian Pabst

Pabst

Visiting Professor

Prof Charles Barr

Barr

Professorial Research Fellow

Nathalie Winn

Winn

Lecturer

Dr Anne Majumdar

Majumdar

Programme Director for Chronic Disease Management

Jack Lineham

Lineham

Lecturer

Dot D'Urban Jackson

Jackson

Primary Design and Technology Senior Lecturer

Dr Maureen Glackin

Glackin

Head of School of Education, Theology and Leadership

Rosemary Olivier

Olivier

Senior Lecturer

Eleanor Hodges

Hodges

Programme Administrator

Dr Cecile Hatier

Hatier

Academic Director for Teaching, Learning, Quality & Enhancement

Mark Sudbury

Sudbury

Senior Director of Global Engagement

Michi Penrice

Penrice

Assessment Administrator

Dr Helen Costigane

Costigane

Programme Director

Victoria Coles

Coles

Primary Partnership (School Direct) Administrator

Dr Anthony Towey

Towey

Director of the Aquinas Centre

Edward Anyaeji

Anyaeji

Lecturer / Module Convenor

Charlotte Carr

Carr

Programme Director for Primary Partnerships

Joanne Pace

Pace

Primary Technician

Dr Sasha Jesperson

Jesperson

Director of the Centre for the Study of Modern Slavery

Dr Maria James

James

Programme Director PGC HE

Jason Harcourt

Harcourt

School Data Administrator

Jacqueline Oldham

Oldham

Programme Director for PGCE Secondary

Sophie Wilson

Wilson

Lecturer

Dr Stephen F Copp

Copp

Visiting Professor

Dr Janet Clegg

Clegg

Academic Director for Teaching, Learning, Quality & Enhancement

Dr Geoffrey Paul

Paul

Academic Director for Business and Law

Susanne Gilbert

gilbert

Programme Administrator

Ammi King

King

Programme Director for Human Nutrition MSc

Barbara Pearce

Pearce

Lecturer

Prof James Crossley

Crossley

Professor of Bible, Society and Politics

Jonathan Gibbs

Gibbs

Programme Director for Creative and Professional Writing

Dean Beaver

Beaver

Programme Director for Physical and Sport Education

Nigel Wills

Wills

Programme Director for Secondary Partnership Schools Direct and Secondary Maths

Catherine Balfour-Roberts

Balfour-Roberts

Senior Lecturer in Primary Education

Dr Wendy Hiscox

Hiscox

Research Fellow, Bioethics

Nick Kavanagh

Kavanagh

Visiting Lecturer

John Pattison

Pattison

Programme Director for Sport Science BSc

Jackie Higgins

Higgins

Schools' Partnership Administrator

Gareth Crewe

Crewe

Sports Volunteering and Community Outreach Officer

Hilary Williamson

Williamson

Senior Lecturer

Patsy Gilbert

Gilbert

Academic Director for Drama

Thomas Bennett

Bennett

Senior Lecturer

Merlin Stone

Stone

Professor of Marketing and Strategy

Christine Mullen

Mullen

Executive Assistant to the Director of Sport

Dr André Azevedo Alves

Azevedo Alves

Visiting Senior Fellow

Dr Peter Thomson

Thomson

Consultant in Sport and Exercise Medicine

Eirini Kelaiditi

Kelaiditi

Lecturer

Chris Curtis

Curtis

Programme Director for Applied Sports Nutrition

    none